W odróżnieniu od kryzysu finansowego z 2008 roku (który w Polsce był praktycznie nieodczuwalny). Trudności, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć, będą o dużo większym zasięgu, ponieważ kryzys dotyka w sposób negatywny większość istniejących branż. Rozerwane łańcuchy dostaw towarów dla wielu branż, a niektóre z nich praktycznie z dnia na dzień zniknęły (np. turystyka, targi).

Minie wiele miesięcy, zanim branże dojdą do kondycji sprzed kryzysu (jeśli w ogóle tak się stanie). Wielu ludzie nie może dzisiaj pracować i siedzą bezczynnie w domu. Liczymy się także z tym, że “rynek pracownika” właśnie się skończył i po uporaniu się koronawirusem w wielu branżach czekają redukcje zatrudnienia. Chciałbym w poniższym wpisie przedstawić kilka sposobów zarobienia dodatkowych (lub nawet głównych) pieniędzy bez potrzeby wychodzenia z domu.

Nie będą to wszystkie możliwości - branż, których nie mogłem “przetestować” przez siebie lub przez swoich znajomych nie będę się zajmował. Także chciałbym zająć się tylko takimi, które mają stosunkowo prosty próg wejścia (dlatego odpada tutaj praca jako programista) i nie wymagają praktycznie żadnego wkładu własnego.

Internet daje nam ogromne możliwości zarobku. Dodatkowo żyjąc w Polsce, gdzie nasza praca jest stosunkowo słaba wyceniana - ciągle jesteśmy konkurencją dla osób pracujących np. w europie zachodniej w wielu pracach.

Większość propozycji, które tu przedstawię, będzie wymagała podstawowej znajomości języka angielskiego. Uważam, że lepiej męczyć się z klientem, który płaci w euro czy dolarach niż w złotówkach :) Zdaję sobie sprawę, że może być to dla niektórych przeszkodą, jednak myślę, że aby opanować podstawy nie potrzeba dużo czasu a możemy wykorzystać wiele narzędzi online, które pomogą nam w porozumieniu się z naszym ewentualnym klientem (wystarczy przetłumaczyć tekst w Google tłumacz następnie przepuścić to przez program sprawdzający gramatykę, jak choćby Grammarly.

Sam tak w przeszłości, pomimo słabej znajomości języka angielskiego, kontaktowałem się z klientem i nie miałem żadnych problemów z komunikacją (osoby po drugiej stronie także nie narzekali, liczyli się z tym, że wraz z dużo niższą ceną mogą wiązać się takie niedogodliwości).

Poniżej przedstawiam kilka moich propozycji:

Spis treści

 1. Grafik komputerowy / Projektant serwisów www
 2. Zwrot za zakupy w internecie / promocje bankowe
 3. Polecanie produktów
 4. Korepetycje online
 5. Prowadzenie profilu firmy w social media
 6. Własny Blog
 7. Rękodzieło
 8. Fiverr - kreatywne pomysły
 9. Podsumowanie

Grafik komputerowy / projektant serwisów www

Zarabianie przez internet jako grafik komputerowy potraktuję dosyć pobieżnie w tym tekście, ponieważ jest tutaj bardzo dużo możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy i chciałbym zająć się w jednym z następnych artykułów.

Uważam, że jest to jedna z najprostszych do świadczenia usług. Aby zostać grafikiem, wystarczy nam program graficzny i ..... to wszystko. Nawet jeśli uważamy, że nie potrafimy dobierać kolorów / nie znamy podstaw żadnego programu graficznego, warto spróbować. W sieci jest pełno tutorialów, kursów jak projektować np. strony internetowe czy aplikacje. Mamy też ogromną ilość serwisów, gdzie możemy podejrzeć prace najlepszych w branży i czerpać inspiracje do naszych projektów. Bariera wejścia jest praktycznie zerowa, jeśli chcemy zajmować się projektowaniem serwisów internetowych, wystarczy nam darmowe narzędzie Figma lub Adobe XD. Do grafiki mamy oczywiście płatny Photoshop, ale na początek możemy nawet korzystać z takich narzędzi jak np. Canva, możliwość zarobku także mamy duże i możemy zając się m. inn. projektowaniem:

 • Bannery, grafiki na portale społecznościowe.
 • Ilustracje.
 • Projektować serwisy internetowe, aplikacje mobilne.
 • Sprzedawać grafiki, szablony na portalach takich jak Creative Market lub Graphic River.

W siecie jest wiele serwisów, na których możemy także założyć swój profil i sprzedawać swoje usługi (np. Fiverr - o nim więcej w dalszej części wpisu lub Upwork)

Dla kogo: każdy, aby odnieść sukces, trzeba wypracować własny styl i mieć wysokie poczucie estetyki jednak aby zarabiać dobre pieniądze "wystarczy" trafiać na klientów, którym nasz styl odpowiada. Zarobki: ok 25-100zł / h

Plusy:

 • Dużo materiałów do nauki.
 • Darmowe narzędzia do pracy.

Minusy:

 • Aby odnieść sukces trzeba wypracować własny styl i mieć wysokie poczucie estetyki.
 • Ogromna konkurencja.

Zwrot za zakupy w internecie / promocje bankowe

Na początek najprostsza metoda na zarobienie dodatkowych kilku złotych. Wiele banków organizuje promocje mające zachęcić nowych klientów do założenia u nich konta, jednorazowo można wtedy zarobić ok. 50 - 100 zł, ale za np. wyrobienie sobie karty kredytowej może być jeszcze więcej (nawet 400 zł). Bardzo często kuszą także lepiej oprocentowanymi lokatami niż mogą skorzystać stali.

Dla kogo: każdy. Zarobki: polecanie produktów z AliExpress to ok 2%-9% ceny końcowej przedmiotu.

Plusy:

 • Proste zasady, zazwyczaj wymagane jest otworzenie konta w banku i korzystanie z niego przez jakiś okres czasu.
 • w sieci jest bardzo dużo serwisów zajmujących się tylko promocjami bankowymi, więc dotarcie do nowych promocji nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku.
 • można w prosty sposób zyskać dodatkowe pieniądze, zakładając konto w sieci partnerskiej, a następnie samemu korzystać z danych linków (jeśli bank płaci nowemu klientowi 50 zł za założenie konta - sieć partnerska płaci prawdopodobnie podobną kwotę, więc można zyskać z jednej promocji dwa razy więcej).

Minusy:

 • Po kilku miesiącach okaże się, że mamy konta we wszystkich bankach :)
 • Należy dobrze zorganizować swoje wydatki i płacić danymi kartami, aby np. nie została nam naliczona miesięczna opłata za kartę / konto bankowe.
 • Trzeba się liczyć z częstymi rozmowami telefonicznymi z pracownikami banku chcącymi zaoferować nam pożyczkę.

Polecanie produktów

Ta opcja wiąże się troszkę z poprzednią i można powiedzieć nawet, że jest jej przedłużeniem. Zarabianie poprzez polecanie produktów polega na udostępnianiu specjalnych linków, jeśli ktoś korzystając z niego zakupi coś, wtedy jako partnerzy dostajemy wtedy (lub rzadziej stałą kwotę) od sprzedaży danego produktu. Jeśli posiadamy bloga, możemy zrobić na nim list np. “najlepszych gier planszowych do grania z dziećmi” i wtedy w artykule umieszczamy link do np. Ceneo .

Jest to bardzo popularna metoda na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Więcej o takim o modelu zarabiania możecie przeczytać w jednym z poprzednich artykułów dotyczących AliExpress: Jak oszczędzać na AliExpress, który także posiada program partnerski.

Dla kogo: każdy. Zarobki: 50 zł – 500 zł (i więcej).

Plusy:

 • Bardzo niski próg wejścia.
 • Można uzyskać bardzo duże dochody.

Minusy:

 • Potrzebna jest duża baza użytkowników, którym możemy polecać dane produkty.
 • Na wielu forach / grupach nie można zamieszczać linków afiliacyjnych, odbierane jest to jako spam.

Korepetycje online

Istnieje wiele serwisów, na których możemy założyć sobie konto i udzielać korepetycji. Cena za jedną lekcję może oscylować w granicach ok. 50 zł, a wielu osób korzystających z serwisu dla osób chcących nauczyć się języka obcego - Italki i Preply nie stać na native speakerów lub jeśli ktoś chce zacząć od poziomu podstawowego, chciałby się go uczyć na początek np. z osobą rozmawiającą po polsku niż np. z Anglikiem. Warto to rozważyć, ponieważ dając niższą cenę, możemy wypełnić daną niszę. Dla wszystkich nauczycieli istnieją natomiast platformy E-korepetycje i Buki gdzie możemy założyć konto, by świadczyć usługi na terenie naszego kraju.

Dla kogo: osoby znające bardzo dobrze języki obce, nauczyciele. Zarobki: 1 lekcja to ok. 50 zł.

Plusy:

 • Dla osoby znających bardzo dobrze język obcy / nauczycieli.
 • Możemy sobie ustawić, kiedy i w jakich godzinach chcemy udzielać korepetycji.

  Minusy:

 • Bardzo duża konkurencja.
 • Dla nauczycieli (nieuczących języka obcego), dosyć ograniczona liczba serwisów gdzie można się zapisać.

Prowadzenie profilu firmy w social media

Profil w serwisach społecznościowych to absolutny must have dla wielu firm, nie tylko wielkich brandów ale także mniejszych, nawet lokalnych biznesów. Nie wszystkie jednak mają na to czas, w końcu nie chodzi aby raz na jakiś czas wrzucić zdjęcie ale także aby prowadzić interakcje z użytkownikami. W polsce najpopularniejszy jest Facebook (nawet pomimo tego, że bez płatnych reklam możemy liczyć na dotarcie do ok 10% fanów). Możemy tutaj także zajmować się Instagram, Snapchat czy np. TikTok.

Coraz popularniejsze są pakiety miesięcznych subskrypcji w których firma ma zagwarantowane np. 20 postów w miesiącu (np. w serwisie Flat Monthly Fee mamy najpopularniejsze serwisy na rynku, cey zaczynają się od 400 zł miesięcznie). Aby jednak konkurować z agencjami, warto wyspecjalizować się w danej niszy i wtedy oferować swoje usługi biznesom, których nie stać na agencje / nie chcą na ten cel przeznaczać dużych budżetów.

Dla kogo: każdy "czujący" media społecznościowe. Zarobki: Prowadzenie 1 profilu to koszt ok 400zł miesięcznie (wszystko zależy od częstotliwości i jakości postów, jakie będziemy umieszczali na profilu).

Plusy:

 • Wystarczy prowadzić kilka profilów aby nasz zarobek dawał nam solidny zastrzyk gotówki.
 • Duża automatyzacja procesów dzięki wielu dostepnym narzędziom online. Możemy w jeden dzień zaplanować posty na np. cały miesiąc.
 • Minusy:
 • Trzeba znać daną branże i specyfike danych mediów społecznościowych.
 • Przed odezwaniem się do firm trzeba posiadać portfolio z kilkoma profilami aby pokazać potencalnym klientom.
 • Małe firmy mogą być bardziej wymagające niż duże korporacje (do których dostępu mieć nie będziemy).

Własny blog

Wydawałoby się, że blogi najlepsze czasu mają już za sobą, użytkownicy internetu wybierają przede wszystkim YouTube i materiały video są dzisiaj numerem 1. Jednak aby prowadzić kanał na Youtube, trzeba wielokrotnie więcej pracy dlatego blog może być na początek lepszym rozwiązaniem.

Najłatwiej pisać o czymś, co nas interesuje lub z dziedziny, z jakiej posiadamy wiedze. Koszty prowadzenia bloga są praktycznie zerowe - jedyne co musimy posiadać to domena internetowa (koszt to mniej niż 50 zł) i ewentualnie hosting (czyli miejsce, gdzie nasz blog będzie się znajdował).

Jeśli nasza wiedza z zakresu programowania jest ograniczona, możemy naszą przygodę z blogowaniem zacząć od użycia gotowca, jakim jest Wordpress. Jest to darmowy CMS (“Content System Management”, czyli System Zarządzania Treścią), z którego korzysta ponad 35% serwisów w sieci www. Bez problemu znajdziemy także ogromną ilość darmowych szablonów graficznych oraz wtyczek, z których możemy skorzystać, aby nasz blog miał własny unikalny wygląd i potrzebne dla nas funkcjonalności.

Blog Panskarpetka.pl korzysta z Gridsome, jest to coraz popularniejszy sposób tworzenia serwisów polegający na generowaniu statycznych stron www, które następnie są wysyłane na darmowy serwer. W odróźnieniu od bloga na Wordpressie, nie jest potrzebny hosting (korzysta z darmowego) oraz całość działa dużo szybciej (zarówno wczytywanie jak działaniu bloga u użytkownika końcowego).

Blog daje nam bardzo duże możliwości, ponieważ nawet jeśli bezpośrednio nie będzie generował zysków, to może umożliwić nam dotarcie do potencjalnych firm, chcących skorzystać z naszej profesjonalnej wiedzy (jeśli piszemy np o marketingu). Oprócz tego pozwala budować bazę użytkowników, którym później możemy polecać produkty z naszej sieci partnerskiej.

Dla kogo: każdy Zarobki: 50 zł – 500 zł (i więcej)

Plusy:

 • Dobrze prowadzony blog pozwala uzyskać status eksperta w danej dziedzinie.
 • Baza użytkowników, którym możemy polecać później nasze produkty (np. książki).
 • Duża ilość poradników w sieci, nawet dla osób nietechnicznych.

  Minusy:

 • Wymaga systematyczności, artykuły powinny regularnie pojawiać się na stronie.
 • Może upłynąć dużo czasu, aby blog zaczął dla nas zarabiać (zanim artykuły pojawią się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, może minąć 6 miesięcy).

Rękodzieło

Jeśli chcemy, możemy zająć się także sprzedażą przedmiotów wytwarzanych przez nas. Nie musimy w tym celu od początku posiadać własnego sklepu internetowego (chociaż to też nie zaszkodzi, a jeśli nas biznes chwyci, wtedy posiadanie sklepu jest koniecznością, aby oszczędzić na prowizji, która wynosi ok 5% - 10%).

Przez kilka lat działała w Polsce bardzo popularna platforma DaWanda (zamknięta 2018 roku). Niestety na dzień dzisiejszy w sieci liczy się tylko portal Etsy i ewentualnie nasze rodzimy Allegro. Minusem tych platform jest olbrzymia konkurencja (i duża prowizja dla serwisu) oraz to, że Etsy jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych a przy wysyłce z Polski, koszt nadania może być bardzo wysoki dla potencjalnych klientów (w związku z tym preferują oni sprzedawców z ich kraju). Jeśli jednak możemy zaoferować unikalne produkty, warto dać temu serwisowi szanse.

Dla kogo: osoby chcące sprzedawać własne wyroby. Zarobki: Wszystko zależy od naszej marży.

Plusy:

 • Możliwość sprzedaży własnych produktów.
 • Idealne dla osób, które chcą spróbować sprzedawać rękodzieło, ale nie mają możliwości lub nie są pewni czy warto otwierać własny sklep internetowy.

Minusy:

 • tylko unikalne, wysokiej jakości produkty.
 • Wysyłka z Polski może być bardzo droga.

Kreatywne pomysły - Fiverr

Na koniec serwis, na którym możemy spieniężyć praktycznie wszystko: Fiverr. Jest to serwis skupiający użytkowników oferujących drobne usługi w cenie od $5 (ok. 20 zł). Na platformie tej możemy zamówić sobie najprzeróżniejsze drobne (ale nie tylko) zlecenia jak np. kilkunastosekundowe wideo z życzeniami, korektę naszego tekstu w języku obcym.

Praktycznie każdy sprzedający, oprócz podstawowych usług w cenie $5 ma także innych opcje w wyższej cenie za np. Wykonanie danego zlecenia w ciągu 24h. Warto poklikać sobie i przekonać się, na czym ludzie dzisiaj mogą robić pieniądze.

Dla kogo: każdy, jednak aby znaleźć klientów, trzeba zaoferować usługi, których nie ma jeszcze w serwisie. Zarobki: od 15 zł / zlecenie (po odliczeniu prowizji).

Plusy:

 • Możliwość przetestowania najróżniejszych pomysłów bez praktycznie żadnych kosztów.
 • Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, użytkownicy płacący $5 nie spodziewają się “najwyższej jakości usług” w związku z tym bez problemu możemy przetestować nasze pomysły.

Minusy:

 • Bardzo duża konkurencja.
 • Duża ilość słabej jakości usług w związku z tym ciężko się przebić.

Podsumowanie

Nie chciałem w tym wpisie zajmować się polecanymi na wielu blogach metodach zarabiana jak np. gra na giełdzie / kryptowaluty gdzie oprócz dużej wiedzy potrzebny jest także duży kapitał czy np. programowanie, wymagające dużo czasu na naukę. Nie mam także doświadczenia z takimi usługami jak wypełnianie ankiet, w związku z tym nie wiem na ile realne mogą tam być zarobki. Jak już wspomniałem wcześniej, internet daje nam ogromne możliwości, zarówno poznania nowych rzeczy jak i dodatkowego zarobku i tylko od nas zależy, jak ten czas wykorzystamy.