Co to jest Aliexpress

Aliexpress (www.aliexpress.com) to platforma sprzedażowa założona w 2010 roku przez Alibaba Group (której założycielem jest Jack Ma - jeden z najbogatszych ludzi na świecie, wartość jego majątku wyceniana jest na prawie $40 mld), spółka ta w 2018 roku osiągnęła przychody w wysokości $56 mld. Podobnie jak nasze rodzime Allegro, Aliexpress jest pośrednikiem pomiędzy sprzedawcami (w tym przypadku z Chin) a kupcami i nie zajmuje się samodzielnie sprzedażą (w odróżnieniu od Amazona).

Aby uświadomić sobie, jak popularne jest Aliexpress wystarczy spojrzeć raport Gemius/Pbi badający najpopularniejsze strony internetowe / aplikacje mobilne w naszym kraju. Polacy pokochali zakupy na Aliexpress i według badania Gemius/Pbi za styczeń 2020r z aplikacji Aliexpress korzystało ok 5,4 mln internautów (a rok wcześniej 3,3 mln więc wzrost o ponad 2 mln użytkowników w ciągu roku) z aplikacji Allegro natomiast prawie 4 mln (rok wcześniej 3,4 mln, wzrost o “tylko” 0,6 mln użytkowników).

Liczba użytkowników aplikacji Aliexpress

Wady i zalety

Aliexpress ogromną popularność zyskał w Polsce dzięki wielu czynnikom, do najważniejszych mozna zaliczyć:

 • Niższe ceny przedmiotów (brak opłaty VAT do kwoty 22 euro i cła do 150 euro, nawet powyżej tej kwoty rzadko był naliczany, ale od pewnego czasu się to zmienia i kupujący muszą uiścić te opłaty)
 • Bezpieczeństwo zakupów- Aliexpress znany jest z bardzo prokonsumenckiemu nastawieniu do zwrotów, jeśli produkt jest wadliwy / paczka nie doszła, Aliexpress jest praktycznie zawsze po stronie kupującego, nie sprzedawcy.
 • Darmowa wysyłka z Chin oraz tracking paczek (nawet dla przedmiotów o wartości kilku złotych nie trzeba płacić kosztów wysłania towaru).
 • Aliexpress obsługuje płatności “Przelewy24” więc nie musimy podpinać karty kredytowej / debetowej do konta.
 • Podróbki markowych produktów (bardzo popularne kilka lat temu, dzisiaj aby kupić podróbki trzeba troszkę się namęczyć i skorzystać z tzw “tajnych aukcji” - więcej o tym w dalszej części artykułu)

Niestety , wśród wielu zalet należy także wspomnieć o mniej przyjemnych rzeczach, które mogą troszkę zepsuć naszego bohatera. Są to m.in.:

 • Bardzo długi czas oczekiwania na przesyłke - paczki mogą iść nawet 1,5 miesiąca albo w ogóle do nas nie dojść.
 • Duża ilość podróbek słabej jakości, jeśli chcemy kupić elektronikę, często musimy przedrzeć się przez wiele aukcji, aby trafić na dobrej jakości produkt
 • Przy kupnie odzieży należy dokładnie zmierzyć czy dany np sweter będzie pasować. Odzież na Aliexpress jest przeznaczona na rynek azjatycki dlatego ubrania XL, może się okazać w Polsce L`ką.
 • Opłaty celne (cło czasami jest naliczane, czasami nie. Sprzedawcy wysyłają paczki jako “prezent” jednak przy droższych rzeczach należy liczyć się z dodatkowymi opłatami)
 • Brak możliwości reklamacji / gwarancji po odebraniu paczki.

Jesli nie masz jeszcze konta na Aliexpress, możesz skorzystać z poniższego linku:

Płatność, wysyłka i spory

Ogromna popularność w naszym kraju spowodowała, że Polska dla Aliexpress jednym z ważniejszych rynków w europie (tuż za Rosją). Umożliwienie korzystania z Przelewy24 oraz współpraca z Inpost pozwalająca na odbiór przesyłek w paczkomacie.

Płatność

Płatność za towary to dla wielu aspekt, który odstrasza od kupowania czegoś za granicą (a tym bardziej z chińskiej platformy). O ile wcześniej było trzeba do Aliexpress podpinać swoją kartę debetową / kredytową, tak od 2015 roku możemy korzystać ze znanej w Polsce bramki poprzez Przelewy24 i Payu. Jest to o wiele wygodniejsze i spowodowało dodatkowy skok popularności tej platformy.

Musimy także pamiętać, że przy produktach powyżej 150 euro należy także opłacić cło. Teoretycznie zwolniony z VATu jest tylko towar do 22 euro (w przypadku wysłania go jako prezent - 45 euro, dlatego sprzedawcy wysyłają towar jako “gift”, w nadziei, że nie zostaną pobrane dodatkowe opłaty). Obowiązek zapłacenia opłat celno-skarbowych spoczywa na kupujących.

Wysyłka

Zakupy na Aliexpress są zakupami dla cierpliwych, czekać możemy nawet 30 dni (zdarzyć się może, że towar także nie dojdzie). Jednak nawet w darmowej wysyłce możemy korzystać ze śledzenia (trackingu). Dzięki temu mamy podgląd, na jakim etapie zamówienia jest nasza przesyłka (czy opuściła kraj wysyłki, czy może jest już w Polsce) i mniej więcej wiemy kiedy możemy się jej spodziewać (często jednak się zdarza, że paczka już do nas dojdzie chociaż na stronie jest ciągle, że jest przygotowywana przez sprzedawcę).

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że zazwyczaj przesyłka przychodziła w ok. 2-3 tygodnie albo nie przychodziła wcale, na szczęście w takiej sytuacji otrzymamy zwrot pieniędzy od sprzedawcy więc nie mamy się tutaj czym martwić i est to bezpieczna forma zakupu.

Wadliwy towar i spory

Jeśli nasza przesyłka nie okazała się tym, co zamówiliśmy i jakość nie odpowiada opisowi (o co nietrudno, ponieważ bardzo duża ilość zdjęć dla niektórych produktów jak np. słuchawki czy szczoteczki elektryczne to np przygotowane komputerowe renderingi), wtedy nie pozostaje nam innego niż zwrócić się do sprzedawcy o zwrot pieniędzy i należy utworzyć tzw. "spór".

Dokumentujemy wtedy, co się stało i sprzedawca ma obowiązek w ciągu kilku dni odnieść się do naszych argumentów. Przy tanich towarach w 90% sprzedawca po prostu oddaje pieniądze, przy droższych towarach może okazać się, że trzeba nagrać film, że coś nie działa.

Afiliacja

No dobrze, możemy kupić wszystko taniej, ale istnieje jeszcze sposób, aby zmaksymalizować nasze oszczędności i obniżyć koszt naszych zakupów - mianowicie linki afiliacyjne - czyli specjalnie generowane linki, które pozwalają osobom je wysyłających zarobić kilka groszy przez polecenie danych produktów.

Prowizja wynikająca z tego partnerstwa wynosi od 3% (elektronika) do nawet 9% (np. ubrania, akcesoria do telefonów) ceny naszego przedmiotu więc nie należy spodziewać się tutaj ogromnych zysków, ale według mnie jest to ciekawa i niewymagająca praktycznie żadnego nakładu forma oszczędzania kilka groszy. Pamiętajmy jednak, że za wypłatę tych środków na nasze konto bankowe pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 15 USD (ok 55zł). To jest też jedna z wielu rzeczy, które pozwoliły Aliexpress tak się rozrosnąć, na wielu tematycznych grupach facebookowych są one udostępniane i polecane dane aukcji, które zawierają linki afiliacyjne i pozwalają zarobić osobom polecającym te produkty. Aby jednak oszczędzić kilka groszy, nie musisz spamować po swoich znajomych, po prostu generujemy swój link i sami w niego klikamy :)

Aby zmniejszyć koszt danego przedmiotu (niestety nie wszystkie przedmioty mogą być sprzedawane) musimy zarejestrować się na stronie: (portals.aliexpress.com). Naszym panel główny z zarobionymi pieniędzmi:

Portal Afiliacyjny Aliexpress

Nas natomiast interesuje zakładka "Promor tools" -> “Link Generator”, to tutaj wklejamy link do przedmiotu z Alliexpress, który będziemy chcieli kupić. Po wygenerowaniu linku sami w niego klikamy i kupujemy przedmiot na aukcji.

Podstrona do generowania linków afiliacyjnych

Dropshipping

Dropshipping to model biznesowy, w którym sprzedawca nie przechowuje produktów w magazynie. Zamiast tego, sklep sprzedaje przedmiot od strony trzeciej, która wysyła towar bezpośrednio do klienta. Plusem oczywiście jest to, że sprzedawca nie potrzebuje praktycznie żadnego magazynu na swoje produkty, minusem oczywiście jest to, że nie zawsze dany towar może być dostępny u strony trzeciej.

Aliexpress, kiedy nie był jeszcze tak znany, ze swoją darmową wysyłką nadawał się do tego modelu idealnie. Dzisiaj jest to o wiele trudniejsze, wielu potencjalnych klientów, kiedy widzi w jakimś sklepie, że czas wysyłki może wynieść nawet 30 dni, może domyślić się, że może kupić dany towar na chińskim portalu i stąd taki duży czas oczekiwania.

Popularność tego modelu w Polsce była tak duża wśród sprzedawców Allegro, że platforma zmieniła możliwość filtrowania towaru na czas dostawy więcej niż 20 dni (dzisiaj jest to zmieniona na filtr “dostawa z Polski”, aby użytkownicy mogli ich się pozbyć).

O ile z boku może wydawać się to łatwymi pieniędzmi (w końcu praktycznie nic nam nie jest potrzebne do sprzedaży, tylko strona internetowa z naszym przedmiotem), tak w praktyce trzeba bardzo dużo czasu poświęcić na marketing (w końcu konkurencja jest ogromna, każdy ma takie same możliwości jak my) i kontakt z klientem, aby ta forma mogła nam przynieść zyski.

Podróbki i ukryte aukcje

Początek popularności Aliexpress w Polsce kilka lat temu spowodowany był także przez możliwość kupienia podróbek markowych produktów. Okulary Ray-ban w cenie 30 zł nie były rzadkością (a za ok 70 zł mogliśmy już kupić “porządnej” jakości repliki). Z czasem jednak naciski producentów były już tak duże, że Alliexpress zaczęło z tym walczyć i od ok. 2016 / 2017 roku nie można już kupić żadnych “replik” znanych producentów.

Niestety nic w przyrodzie nie ginie, całość przeniosła się do podziemia i teraz osoby zainteresowane takimi produktami mogę zakupić je na tzw. “ukrytych aukcjach”. Polegają one na tym, że np. sprzedawca wystawia na sprzedaż np. zwykły plecak, ale po zakupie wysyła np. okulary czy buty umówionej marki. Informacje o takich aukcjach możemy znaleźć bez problemu w sieci, więc nie będę podawał tutaj linków, nie takie linki afiliacyjne chciałbym na tym blogu promować ;)

Poza tym, nie dajmy sobie także wmówić, że dany dużo tańszy produkt schodził z tej samej taśmy co jego dużo droższy oryginalny odpowiednik, jakość ich w wielu przypadkach jest po prostu średnia i podróbka zawsze jest wykonana z gorszej jakości materiału np. plecaki / buty bardzo niszczą się dużo szybciej.

Nie dajemy także zarobić firmie (której przecież produkt chcemy posiadać). Oszczędzanie to świadomy wybór odpowiednich produktów, na które nas stać, a nie kupowanie podróbek i okradanie producenta.

Fora / grupy / blogi warte czytania

Ogromna popularność serwisu oraz możliwość dodatkowego zarobienia korzystając z afiliacyjnych linków spowodowały, że powstały serwisy z recenzjami / produktami, które można tam kupić, wśród nich możemy wyróżnić:

Aliholik.pl - blog z recenzjami i testami z chińskich sklepów, początkowo zajmował się tylko recenzjami z Aliexpress (stąd nazwa), dzisiaj zajmuje się także produktami ze sklepów jak Banggood czy Gearbest.

Alilove.pl - rzadko aktualizowany jednak baza produktów oraz poradniki tam zawarte mogą pomóc na początku naszej przygody z Aliexpress.

Większość recenzji / polecanych przedmiotów możemy natomiast znaleźć w grupach tematycznych na Facebooku, zajmują się one głównie polecaniem tanich przedmiotów (do $10), jednak myslę, że warto je przejrzeć, być może komuś się spodobają:

Aliexpress Polska (ok. 550 tys. użytkowników) - największy i najlepiej moderowany, najlepsza grupa na początek.

AliExpress Polska Ciekawostki - (ok. 270 tys. użytkowników) Jeśli już dodaliśmy się do “Aliexpress Polska” i ciągle nam mało, ta grupa może być dla nas dobra też. Polecane raczej tanie przedmioty, których kupno nie uszczupli naszego zawsze małego budżetu.

Aliexpress cuda za grosze - (ok. 200 tys. użytkowników)podobnie jak wyżej, przedmioty dla typowej Polskiej cebuli, tanie i z darmową wysyłką ;).

Oprócz tego warto dodać do swojej przeglądarki bardzo przydatne rozszerzenie Alitools. Dzięki niemu przeglądając aukcje będziemy mogli podejrzeć, jak kształtowała się cena danego przedmiotu (dostępny jest dla większośći przeglądarek na rynku).

Strony podobne do Aliexpress

Nie samym Aliexpress człowiek żyje, w sieci jest dużo popularnych stron, na których możemy bezpiecznie robić zakupy z Chin. Przy droższych zakupach np. elektroniki warto w takim przypadku sprawdzić konkurencyjne sklepy. Do najpopularniejszych należą:

Banggood.com

Banggood Główny “konkurent” z Azji na polskim rynku. Specjalizuje się w sprzedaży modeli RC, Drukarek 3D oraz elektroniki i rzeczy.

Zalety:

 • Program afiliacyjny, w którym możemy zarobić nawet do 12% sprzedaży przedmiotów.
 • Przy zakupie warto skorzystać z aplikacji gdzie mamy 10% na pierwsze zakupy. Wysyłka od 0 zł
GearBest.com

www.gearbest.com Kolejny duży konkurent, podobnie jak Aliexpress można na nim kupić praktycznie wszystko jednak GearBest specjalizuje się przede wszystkim w elektronice (bardzo często można znaleźć bardzo dobre oferty smartfonów).

Zalety:

 • Program afiliacyjny oferujący zarobić do 12% ceny przedmiotu
 • Obsługuje płatności Przelewy24
 • Często oferuje promocje dla Polskich klientów
 • Wysyłka od 0 zł
DHgate.com

www.DHgate.com Sklep wielobranżowy, przeznaczony raczej dla sprzedawców (na wielu aukcjach przedmioty są sprzedawane w hurcie).

Zalety:

 • Program afiliacyjny oferujący zarobić do 15% ceny przedmiotu.
 • Wysyłka od 0 zł.
Toptop.com

Top Top TopTop jest dobrą alternatywą dla osób, dla których 30 dni oczekiwania na przesyłkę jest za długi i chciałaby go zmniejszyć. Bardzo często mamy możliwość wyboru wysyłki towaru z magazynów znajdujących się w Europie co może znacząco przyspieszyć czas oczekiwania na przesyłkę.

Zalety:

 • Program afiliacyjny oferujący zarobić do 6-8% ceny przedmiotu.
 • Możliwość wyboru magazynu na terenie Europy (może zmienić się wtedy cena za wysyłkę).
LightInTheBox.com

Light In The Box to już ostatni sklep na naszej liście. Oferuje on rabat na następne zakupy.

Zalety:

 • 10% zniżki na pierwsze zakupy korzystając z aplikacji
 • Rabat 1% przy kolejnych zakupach

Podsumowanie

Doskonała obsługa oraz liczne udogodnienia dla kupujących pozwoliły Aliexpress stać się w Polsce bardzo poważnym graczem. Sam mam z tym serwisem doświadczenia tylko pozytywne i mam nadzieję, że powyższe informacje oraz rady pomogą Wam zaoszczędzić kilka dodatkowych groszy przy następnych zakupach z państwa środka.